Zárókonferencia

Végéhez ért az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közös projektje. A „Határon átnyúló madártani monitoring hálózat és on-line adatbázis fejlesztése” című projekt záró konferenciájára 2011. december 9. és 10. között került sor a Szatmár megyei Csanáloson. A projekt a „Magyarország - Románia Határon Átnyúló Program 2007-2013” keretében az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósult meg.

A pályázat a határ menti, természeti értékekben gazdag területek hosszú távú megőrzésének megalapozása köré szerveződött. Ennek érdekében átfogó, összehangolt madártani felméréseket végeztek a szervezetek önkéntesei. A határ menti régióban megyei koordinátorok vezetésével, önkéntesek bevonásával zajlott az adatgyűjtés. A különböző felmérési programoknak megfelelően véletlenszerűen, vagy célzottan kijelölt területeken dolgoztak a felmérők.

A terepen gyűjtött adatok értékelésére közös on-line adatbázis létrehozásával a jövőben folyamatosan friss adatokkal szolgálhatunk a nyilvánosság, a döntéshozók, a fejlesztők, az állami és a civil természetvédelmi szakemberek részére. Ezzel is hozzájárulva a határ menti régiók természeti értékeinek hatékonyabb megőrzéséhez.

A kétnapos konferenciára 25-ön érkeztek Románia és Magyarország határ menti megyéiből. A programban részt vevő szervezetek képviselői, rövid előadások keretében bemutatták a projekt keretében végzett tevékenységüket. Ismertették a felmérések módszereit és az így nyert adatokat. Részletesen bemutatásra került a Mindennapi Madaraink Monitoringja program, mely mindkét országban működik, valamint az olyan fajspecifikus programok, mint a fehér gólyák állományának felmérése. A projekt keretében létrehozott on-line adatbázist már tesztelhették a jelen lévők. A konferenciára meghívott előadók bemutatókat tartottak az Romániában futó hasonló témájú pályázatokról. Így szó esett a békászó sas és a kerecsensólyom védelméről, valamint a Túr Menti Védett Területeken végzett madártani felmérésekről is.

A projekt valamennyi résztvevője sikeresnek ítélte az elmúlt évet és bíznak abban, hogy a most kialakult együttműködés a projekt keretein túlmutatva nem ér véget és újabb sikeres közös programok megvalósítására ad majd lehetőséget. Az esemény végeztével a kötetlen beszélgetések már ebben a szellemben zajlottak. Újabb együttműködési tervek születtek, ezzel igyekezve elősegíteni a határ menti természeti értékek megóvását, mely csak együttes erővel érhető el.

További információk:

Görögh Zoltán
Projektmenedzser
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
gorogh.zoltan@mme.hu
+36/20/3724280

szakmai kérdésekben
Nagy Károly
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
nagy.karoly@mme.hu
+36/30/9066285

a romániai oldalon
Nagy H. Beáta
Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti
nagy.beata@gmail.com

A  rendezvényt Márk-Nagy János az EKE igazgatója nyitotta meg

Görögh Zoltán projektmenedzser a projekt történetében fontos eseményeket ismertette röviden

Veszelinov Ottó Hajdú-Bihar megyei koordinátor ismerteti a projekt keretében végzett monitoring munkák eredményeit

Az előadások szünetei lehetőséget biztosítottak a személyes eszmecserére, a tapasztalatok megosztására

Nagy Károly (középen) az MME Monitoring Központjának vezetője mutatta be a projekt keretében létrehozott on-line adatbázist, melyet a jelen lévők már tesztelhettek a konferencián

Cristi Domsa a madárfajok romániai elterjedési térképeit mutatta be az MMM adatok alapján

A Túrmenti védett területek madárállomány felméréseit pedig Gábos Ede prezentálta

 

További képek a rendezvényről